Volebná šachovnica

Voľby sú o demokracii. Máme si vybrať kandidáta, ktorý nás najvernejšie reprezentuje a nie toho, koho nám diktujú prieskumy alebo strach. Spravili sme si z volieb šachovnicu, na ktorej strategicky vyhodnocujeme, komu dať hlas a kto sa má vzdať. Nepáči sa mi tento prístup. Vonia mi to skôr manipuláciou ako demokraciou. Ak budeme v tomto trende pokračovať, raz sa to ľahko obráti proti nám. Nie je zložité objednať si prieskumy na mieru. Bezpečnejšia cesta do budúcnosti je držať sa podstaty slobodných volieb a ísť na to principiálne.

Prvé kolo volieb je na to, aby si občania slobodne z rôznorodého spektra vybrali kandidáta, v koho hlase najvýstižnejšie zaznieva ich hlas. Na toto slúži prvé kolo volieb a nie prieskumy verejnej mienky.

Preorala som si brázdu svojich motívov a môj kandidát sa vyjasnil. Prv, než boli prieskumy, bol tu Mikloško. Človek overený časom.  Jeho meno mi celý život svieti ako akýsi morálny kompas. Nikdy som sa o neho zvlášť nezaujímala, ale vždy som ho podvedome vnímala. Bol tu keď som ako 3-ročná štrngala s otcom na námestí. Odomkýnali sme spolu demokraciu. Je tu keď môj 3-ročný syn štrngá so mnou na tom istom námestí. Stále zápasíme za demokraciu.

Zuzanu Čaputovú som zaregistrovala až počas jej kampane, keď ma zarazilo, akým spôsobom Bezák pri jej podpore zotrel človeka, ktorý pri ňom v najťažších chvíľach stál. František nemal potrebu hádzať špinu nazad, jednoducho nekomentoval. Zachoval sa zrelo. Moja chuť dať mu hlas vtedy narástla.

Neoblepil bilbordami celé Slovensko. Nie je to celebrita. Je to osobnosť. Stojí jasne v hodnotách, ktoré sa usilujem žiť. Je ukotvený a nemá ma čím prekvapiť. Nerobím si vrásky z jeho vrásky. Dozrel. Je pre mňa morálnou autoritou.

Tento blog nie je o odporúčaní koho voliť, necítim sa na to kompetentná. Týmto príspevkom som chcela zachytiť moju túžbu, aby sme volili úprimne každý sám za seba.

Ja osobne nechcem zo strachu, že vyhrá pre mňa neprijateľný kandidát, voliť viac z kalkulácie ako z presvedčenia. Uvedomila som si, že nemusím niesť bremeno zodpovednosti za rozhodnutia druhých. Vážim si možnosť slobodnej voľby a využijem ju.

P.S. Na fotke z novín – to som ja. Mikloškove slová, činy, postoje ovpyvnili moje videnie sveta, hoci až teraz to v sebe čítam.